Skip to content

Co to są herpeswirusy HHV-6, HHV-7 I HHV-8 i jak się je zwalcza?

Wśród różnych rodzajów wirusów, które nękają człowieka można wymienić na przykład herpeswirusy. Mają one bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka, dlatego warto się przed nimi chronić. Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. Warto dowiedzieć się więcej na temat herpeswirusów, a także na temat tego, w jaki sposób można je zwalczać.

Czym są herpeswirusy?

Wśród najczęściej występujących herpeswirusów w środowisku można wymienić między innymi takie wirusy jak HHV-6, HHV-7 I HHV-8. Herpeswirus HHV-6 inaczej nazywany jest wirusem rumienia nagłego. Najczęściej powoduje on takie schorzenie jak trzydniówka, czyli gorączka trzydniowa. Jest to choroba, która najczęściej występuje u dzieci do lat dwóch. W innych grupach wiekowych nie jest zbyt często spotykana. Jest to choroba o charakterze zakaźnym, której okres wylęgania się trwa od siedmiu do nawet siedemnastu dni. Choroba u dzieci objawia się wystąpieniem stosunkowo wysokiej gorączki, która trwa od trzech do siedmiu dni. Inne objawy nie pojawiają się zbyt często. Jednak po ustąpieniu gorączki pojawia się grudkowo-plamista wysypka na twarzy oraz ciele. Oprócz tego herpeswirus HHV-6 może również wywołać takie schorzenia jak limfadenopatia, a także zapalenie płuc czy też chłoniak nieziarniczy. Herpeswirus HHV-7 posiada bardzo podobne działanie jak herpeswirus HHV-6, dlatego nie różnicuje się ich w szczególny sposób. Natomiast herpeswirus HHV-8 to inaczej tak zwany wirus mięsaka Kaposiego. Może on wywoływać w szczególności takie schorzenie jak mięsak Kaposiego. Jednak oprócz tego po zakażeniu się tego rodzaju wirusem może się również pojawić pierwotny chłoniak wysiękowy, a także niektóre typy choroby Castlemana. Warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę.

Zobacz również  Zdrowsze zamienniki zwykłych produktów

Jak się zwalcza herpeswirusy?

Wszelkiego rodzaju herpeswirusy powodują bardzo zróżnicowane choroby u człowieka, ponieważ charakteryzują się wyjątkowo wysoką zachorowalnością. Sposób zwalczania herpeswirusów zależny jest przede wszystkim od rodzaju choroby, którą wywołują. Niektóre zakażenia wywołane przez herpeswirusy HHV-6, HHV-7 I HHV-8 występują w postaci bezobjawowej. W tym przypadku nie istnieje konieczność ich zwalczania, ponieważ bardzo często nawet osoba chorująca nie wie, kiedy choruje. Oprócz tego zakażenie tego rodzaju wirusami może się również manifestować wystąpieniem niecharakterystycznej gorączki lub właśnie gorączki trzydniowej. Tego rodzaju objawy najczęściej zwalcza się jedynie objawowo, co oznacza, że podawane są leki, które minimalizują występowanie objawów. Dlatego w przypadku pojawienia się gorączki najczęściej podaje się dzieciom po prostu różnego rodzaju leki przeciwgorączkowe i będzie to bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki temu obniża się gorączka, a organizm dziecka w dużo szybszy sposób może zwalczyć nękającą go chorobę. Warto o tym pamiętać podczas pojawienia się niecharakterystycznej gorączki, którą ciężko połączyć z inną chorobą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *