Skip to content

Czym jest superfood?

Produkty spożywcze uważane za superfood cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Wiele mówią o nich dietetycy, trenerzy i osoby promujące zdrowy tryb życia. Ich spożywanie może nieść za sobą wiele korzyści dla organizmu. Choć kojarzone zwykle z egzotycznymi owocami i nasionami, można odnaleźć je również w polskich ogródkach. Czym dokładnie jest superfood (https://e-spar.com.pl/kategoria/superfood/1136) i jakie produkty zaliczają się do tej kategorii?

Czym charakteryzują się takie produkty?

Jedzenie zaliczane do tej kategorii to naturalne, nieprzetworzone produkty, które są jednocześnie wyjątkowo bogate w witaminy, antyoksydanty i składniki korzystne dla organizmu. Regularne spożywanie tego typu żywności ma bardzo duży wpływ na zdrowie i może chronić przed wieloma chorobami. Produktów tych nie należy stosować jako zamiennika zdrowej i zbilansowanej diety. Powinny uzupełniać przemyślane i dopasowane do zapotrzebowania posiłki. Zdrowy tryb życia i regularne spożywanie superfoods ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki, dobrego zdrowia i pozytywnego samopoczucia. Wpływa też korzystnie na odporność i chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca i nowotwory. Jakie produkty spożywcze zaliczają się do tej kategorii?

Zobacz również  Kilka pomysłów na szybki obiad

Produkty, które warto włączyć do swojej diety

Wśród najbardziej popularnej żywności tego typu znajdują się między innymi owoce zaliczane do kategorii jagód. Są to między innymi truskawki, borówka amerykańska, maliny, czy jagody acai. Wszystkie wymienione owoce są cennym źródłem błonnika, który wpływa na prawidłową pracę układu pokarmowego i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Są to również niskokaloryczne produkty, które z pewnością zostaną docenione przez osoby dbające o linię. Ponadto, truskawki zawierają kwercetynę, która jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Borówkę amerykańską charakteryzuje z kolei wyjątkowo wysoki poziom właściwości antyoksydacyjnych. Ich odpowiednio częste spożywanie może więc zapobiegać przedwczesnemu starzeniu organizmu i obniżać ryzyko występowania nowotworów. Wspomniane egzotyczne jagody są również bogatym źródłem witamin i potrzebnych pierwiastków.

Co jeszcze zalicza się do superfoods?

W tej kategorii pojawia się też wiele nasion, takich jak pestki dyni, siemię lniane, nasiona chia, nasiona babki, czy surowe ziarna kakao. Oprócz nich, warto sięgnąć po korzenie, takie jak imbir, kurkuma oraz maca. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wśród produktów spożywczych o wyjątkowo korzystnych dla zdrowia właściwościach pojawiają się też szpinak, jarmuż, kapusta i botwina. W tej bogatej kategorii odnaleźć można produkty, które będą stanowiły świetną przekąskę lub element dania głównego. Niektóre można również spożywać w formie mielonej lub sproszkowanej, jako dodatek do posiłków. Zwykle wystarczą niewielkie ilości spożywane każdego dnia, aby poprawić swój stan zdrowia. Zbilansowana dieta z włączeniem superfood będzie korzystnym rozwiązaniem.

Zobacz również  Kilka pomysłów na szybki obiad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *