Skip to content

Jak zamarynować grzyby?

Grzyby marynowane to świetny sposób, aby je na długo zachować i korzystać z nich również po sezonie. Co więcej, za sprawą marynowania grzyby zyskują lepszy smak. Wynika to z zastosowania różnego rodzaju przypraw. Grzyby marynowane doskonale komponują się z mięsami różnego rodzaju czy sałatkami. Jak się je przygotowuje?

Kilka słów o grzybach

Przez długi czas uważano, że grzyby są bezwartościowe. Zresztą wiele osób myśli tak i dzisiaj. Tymczasem nie jest to prawda. Zawierają one bowiem sporo węglowodanów, białko, nieco tłuszczu, witaminy D, A i PP, a także sole mineralne fosforu, wapnia, cynku i potasu. Za sprawą marynowania można je jeść przez cały rok.

Jakie grzyby nadają się do marynowania?

Generalnie do marynowania nadają się wszystkie grzyby jadalne, ale najlepiej marynować rydze, borowiki, maślaki, pieczarki, opieńki, gąski i kurki.  Co ciekawe,w jednym słoiku nie należy mieszać różnych gatunków grzybów. Do marynowania przeznaczone powinny być grzyby wysokiej jakości. Najlepszym wyborem są okazu niewielkie, które bez problemu mieszczą się w słoikach. Większe trzeba najpierw pokroić na mniejsze kawałki.

Zobacz również  Zdrowsze zamienniki zwykłych produktów

Grzyby marynowane (sprawdź: https://www.e-piotripawel.pl/kategoria/marynowane/284) nie są zbyt trudne do przygotowania. Najpierw oczywiście grzyby trzeba umyć i oczyścić z piasku. Niektóre gatunki np. maślaki wymagają obrania. Potem obgotowuje się je w wodzie z octem, solą i sokiem z cytryny. Dzięki temu ostatniemu składnikowi nie czernieją. Dodaje się do nich pokrojoną w plasterki cebulę. Proces gotowania trwa do 10 minut. Grzyby powinny bowiem pozostać jędrne.

Grzyby marynowane – jak je przygotować?

Najbardziej klasyczna marynata do grzybów składa się z octu 10%, wody, cukru, soli, ziela angielskiego, liści laurowych, ziaren pieprzu i gorczycy. Proporcje wody i octu ustalić można samodzielnie, w zależności od tego jaki efekt ma zostać uzyskany.

Przed zamarynowaniem grzybów, słoiki warto sparzyć. Muszą być one idealnie czyste i nie uszkodzone. Gorące grzyby przekłada się do słoików, dodaje cebulę i uzupełnia przygotowaną wcześniej marynatą. Potem słoiki wystarczy zakręcić, odwrócić do góry dnem i odstawić na jakiś czas.

Różne oblicza grzybów marynowanych

W sieci natknąć się można jednak i na mniej tradycyjne przepisy na grzyby marynowane. Okazuje się, że przygotować je można również w wersji na słodko z dodatkiem marchewki i cebuli. Ciekawie prezentuje się też przepis na grzyby marynowane w marynacie wytrawnej. W tym przypadku do słoików trafia także papryka konserwowana i wytrawne wino.

Zobacz również  Dieta bezglutenowa, czym jest i dla kogo?

Co ciekawe, grzybów nie trzeba pasteryzować, gdy są one jeszcze gorące zalewane gorącą wodą. W przeciwnym wypadku pasteryzacja jest konieczna. Słoiki w tym celu podgrzewa się w wodzie o temperaturze około 90 stopni Celsjusza 25-30 minut. Wieczka muszą być przy tym zawsze szczelnie dokręcone. Grzyby marynowane nadają się do spożycia już po kilku dniach. Jednak równie dobrze smakują za jakiś czas np. za kilka miesięcy czy nawet lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *