Skip to content

Koktajle i smoothie – przykładowe przepisy

Picie soków jest bardzo zdrowym sposobem na utrzymanie szczupłej sylwetki, dostarczeniu do organizmu pożądanych składników, jak również na zbudowaniu naturalnej odporności, która szczególnie w okresie wiosennym narażona jest na działanie wirusów i bakterii. Warto zatem zapoznać się z kilkoma przykładowymi przepisami na koktajle i smoothie, by cieszyć się ich wyjątkowym smakiem i dobroczynnym działaniem.

Jaka jest różnica między smoothie, a koktajlem?

Wiele osób nie widzi znaczącej różnicy pomiędzy koktajlem i smoothie. A jednak warto jest wiedzieć co zamawiać w barach i kawiarniach.

Smoothie jest napojem o gładkiej, kremowej konsystencji. Zazwyczaj składa się z wyciśniętych owoców z dodatkiem wody. Koktajl natomiast jest mieszanką owoców z nabiałem w postaci mleka lub jogurtu, niekiedy pojawia się również lód. Koktajle często kojarzą się z napojami alkoholowymi, jednak coraz bardziej popularne stają się te bez procentów.

Czy smaczne koktajle i smoothie są możliwe?

Wiele osób widząc zielony na pój do razu ma wrażenie, że smakuje jak sałata, trawa lub co gorsza nie ma smaku wcale. Z pewnością przeświadczenie to jest wynikiem złych doświadczeń, kiedy to nasze mamy próbowały wmówić nam, że to co zielone nie musi smakować – musi być zdrowe.

Zobacz również  Co warto wiedzieć o wyciskarkach do soków?

Jednak obecny zalew różnego rodzaju przepisów oraz sposób podania nawet najbardziej finezyjnych napoi sprawia, że nie należy się pozorami. Również zielone może być smaczne -wszystko zależy od doboru odpowiednich składników.

Czy kolor owoców ma znaczenie w kontekście smaku?

Dobrą wskazówką w kontekście tworzenia swoich własnych przepisów jest łączenie owoców według ich kolorów. Zielone będą świetnie sprawdzać się jako napój orzeźwiający. Czerwone to przykład słodkich i niekiedy „mięsistych”, dlatego bardziej będą nadawać się do koktajli. Żółte również są słodkie, jednak one często występują jako dodatek do całości – banany, mango, cytryny. Te wpadające w ciemną czerwień i fiolet mają często smak nieco bardziej cierpki, więc jeżeli lubisz napoje tego typu, sprawdzą się tu borówki i jeżyny.

Jak smakuje lato?

Okres wiosenno-letni jest najlepszym czasem na przyrządzanie smacznych koktajli i smoothie. Jeśli chcesz poczuć prawdziwą słodycz tych ciepłych pór roku, wybieraj owoce słodkie – to najlepszy moment podczas całego roku. Ponadto, nie ma chyba połączenia owoców z tego okresu, które nie smakuje.

Dodaj truskawki z borówkami i odrobiną mleka. Awokado, banany i mango to nieco nietypowe połączenie, które jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. Jeżeli chcesz nieco orzeźwienia sprawdzi się mięta, cytryną, limonka i ogórek. Oczywiście wszystko to zanurzone w zimnej wodzie z dodatkiem kostek lodu.

Zobacz również  Soki gotowe kontra wyciskane

Jakie smoothie i koktajle robić poza sezonem letnim?

Sezonowość owoców sprawia, że wiele osób nie ma pomysłu na smaczne przepisy, gdy na sklepowych półkach brakuje kolorowych pyszności. Zawsze pozostają owoce mrożone, jednak z nimi należy uważać – nie są one tak wartościowe, jak te świeże.

Z tego względu warto jest sięgać po nietypowe połączenia owoców i warzyw. Dobrym przykładem jest szpinak, który znacznie zagęści nasz napój. Nie ma on charakterystycznego smaku, dlatego jest świetną bazą do połączenia z innymi składnikami. Wystarczy garść szpinaku, banan, pomarańcza, łyżka miodu i woda. Następnie wszystko blendujemy na gładką masę – pyszne smoothie gotowe!

Warto też sięgać po proste rozwiązania, które chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa. Jabłko i marchew to jedno z najlepszych połączeń, jakie tylko istnieją. Dla urozmaicenia tego smaku można dodać sezonową gruszkę lub przełamać smak bananem.

W okresie zimowym pojawiają się pomarańcze, które świetnie smakują z kiwi czy mandarynką, które możliwe są do kupienia przez cały rok.

Możliwości do przygotowania koktajli i smoothie jest wiele. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ składników jest co nie miara. Nawet improwizacja w doborze składników może się okazać prawdziwą ucztą dla podniebienia.