Skip to content

USG oka. Co wykrywa? Jak się przygotować?

USG oka. Co wykrywa? Jak się przygotować?

Badanie ultrasonograficzne oka jest bezpieczną i nieinwazyjną procedurą diagnostyczną, umożliwiającą lekarzom dokładną ocenę struktur oka, których nie można dostrzec podczas rutynowego badania okulistycznego. USG oka jest szczególnie pomocne w przypadku trudności z przeprowadzeniem badań z użyciem powszechnie stosowanych sprzętów, takich jak rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy. Planujesz wizytę w klinice okulistyki? Poznaj najważniejsze informacje na temat badania ultrasonograficznego oka.

USG oka. Na czym polega ta procedura?

Zastanawiasz się, jak przeprowadzane jest USG oka? Badanie to umożliwia ocenę struktur gałki ocznej, takich jak rogówka, soczewka, ciało szkliste, naczynia krwionośne i nerwy wzrokowe. W przypadku podejrzenia uszkodzeń mechanicznych, guzów czy innych patologii, USG oka jest doskonałym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych.

Podczas badania USG oka pacjent zazwyczaj leży na plecach, a na jego powieki nanoszony jest żel, który poprawia przewodzenie fali dźwiękowej. Na powierzchni powiek umieszczany jest specjalny czujnik ultrasonograficzny, który emituje fale dźwiękowe, odbijające się od struktur oka – odbicia te są następnie przetwarzane w obraz, który poddawany jest przez lekarza dokładnej analizie.

Zobacz również  Leczenie i odkażanie ran – popularne preparaty

Badanie może być przeprowadzane z dwóch perspektyw, A-scan i B-scan, dostarczając różnorodnych informacji diagnostycznych. USG oka w projekcji A pozwala na dokładną ocenę długości gałki ocznej i wewnętrznych struktur oka, co jest kluczowe przy kwalifikacji pacjenta do zabiegu usunięcia zaćmy. Badanie ultrasonografii w projekcji B pomaga z kolei uwidocznić struktury wewnętrzne oka oraz potencjalne patologie, nawet w przypadku zaawansowanej zaćmy i ograniczonego wglądu.

Badanie USG oka – jak się przygotować?

Badanie ultrasonograficzne oka nie wymaga wielkiego przygotowania. Pacjent może być poproszony o usunięcie soczewek kontaktowych, a w przypadku okularów – o ich zdjęcie. Przed USG należy oczyścić powieki z makijażu – dobrym rozwiązaniem jest także unikanie stosowania kosmetyków do oczu w dniu badania.

Warto również poinformować lekarza o ewentualnych alergiach na substancje zawarte w żelu, który stosowany jest podczas badania. Sama procedura jest bezbolesna i trwa zazwyczaj kilkanaście minut, po których pacjent może wrócić do codziennych aktywności.

Zaufaj specjalistom z Wrocławskiego Centrum Okulistycznego

WCO to sprawdzone Centrum Okulistyczne we Wrocławiu, gdzie świadczony jest szeroki zakres usług diagnostycznych, profilaktycznych oraz leczniczych. Specjaliści przeprowadzają m.in. chirurgię korekcyjną wzroku, USG oka, korekcję starczowzroczności czy zabiegi przeciwjaskrowe. Odwiedź stronę internetową wco.com.pl i zapisz się na wizytę w klinice okulistyki drogą online.

Zobacz również  Przyczyny i zapobieganie niestrawności

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *