Skip to content

Przyczyny i zapobieganie niestrawności

Tempo życia, nieregularne posiłki i duże ilości stresu powodują, że coraz więcej Polaków boryka się z problemem niestrawności. Wystarczy krótka obserwacja ilości reklam, oferujących leki na niestrawność, by przekonać się, że jest to duży problem w naszym społeczeństwie. Ta uciążliwa dolegliwość wiąże się z zaburzeniami pracy całego układu pokarmowego. Mogą to być jelita, sygnały ze strony żołądka, ale także problemy z pracą trzustki lub wątroby. Jak wspierać układ pokarmowy i radzić sobie z niestrawnością – podpowiadamy.

Leki na niestrawność – leczenie objawów

Na początku należy zaznaczyć, że układ pokarmowy jest bardzo podatny na działanie stresu i nieregularny tryb życia. Bardzo dużą rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu odgrywają także nawyki żywieniowe. Niezdrowa dieta, bogata w żywność przetworzoną jest pierwszym krokiem do rozwinięcia problemów trawiennych. Leki na niestrawność to przede wszystkim preparaty działające objawowo – mają za zadanie zniwelować lub usunąć niedogodności związane z problemami trawiennymi. Są to: substancje obniżające kwasowość żołądka – łagodzące objawy refluksu żołądkowo – pokarmowego, środki eliminujące gazy – ułatwiające pozbycie się uczucia wzdęcia i pełności, a także leki przyspieszające trawienie działające na uczucie ciężkości w żołądku. Warto wiedzieć, że o ile powyżej wymienione objawy zdarzają się sporadycznie i nie wpływają znacząco na obniżenie komfortu życia, o tyle stosowanie leków o działaniu objawowym ma sens. W przypadku długotrwałych, utrzymujących się dolegliwości najlepiej zwrócić się po pomoc do lekarza i rozważyć zmianę trybu życia.

Zobacz również  Zadbaj o swoje włosy po koloryzacji!

Leki na niestrawność uderzające w przyczynę problemu

Jeżeli znana jest przyczyna problemów z trawieniem, dobrze jest zastosować leki działające bezpośrednio na nią. Do tej grupy należą preparaty poprawiające pracę układu pokarmowego. Leki na niestrawność powinny wzmagać wydzielanie kwasu żołądkowego, przyspieszać perystaltykę jelit, wspomagać regenerację komórek oraz chronić wątrobę przed toksycznymi czynnikami. Inną grupą leków na niestrawność są preparaty usprawniające działanie trzustki. Ich rola opiera się na wspomaganiu zewnątrzwydzielniczej działalności trzustki i na ogół zawierają gotowe enzymy trawienne. Lek taki znajdzie zastosowanie u osób cierpiących na niedostatek lub zupełny brak enzymów trawiennych, produkowanych przez trzustkę. W przypadku nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem wątroby takich jak: wzdęcia, odbijanie, bóle brzucha, zaparcia i nudności polecane są preparaty zawierające substancje pobudzające wytwarzanie żółci oraz przyspieszające eliminowanie szkodliwych substancji.

Leki na niestrawność, a tryb życia

Należy pamiętać, że w przypadku kiedy nie mamy do czynienia z chorobami układu pokarmowego większość nieprzyjemnych objawów dochodzących nas z jego strony jest wywołanych nieodpowiednią dietą i przejedzeniem. Ograniczenie ilości spożywanego jedzenia, wykluczenie nietolerancji pokarmowych oraz zbilansowane posiłki znacznie lepiej niż leki wpłyną na nasze samopoczucie.

Zobacz również  Zdrowsze zamienniki zwykłych produktów

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *