Skip to content

Czym jest przeprost kolan?

Przeprost kolan, podobnie jak przeprost kręgosłupa oraz łokcia, to dolegliwość dająca o sobie znać poprzez zwiększoną elastyczność obserwowaną tak w odniesieniu do stawów, jak i do skóry. Bardzo często towarzyszy mu spowolnienie w czasie gojenia ran. Przeważnie schorzenie to jest definiowane jako spowodowane predyspozycjami genetycznymi. Zwraca się jednak uwagę i na to, że może odpowiadać za niego uraz mechaniczny, a nawet – inna choroba.

Jak rozpoznać przeprost kolan?

Znakiem rozpoznawczym przeprostu kolan (https://reha-kfz.pl/przeprost+kolan) jest nadmierna elastyczność, jaką charakteryzuje się staw klanowy. Jego zakres ruchu ulega poszerzeniu, w pewnym momencie można więc, bez wysiłku, poruszać kolanem poza tą płaszczyzną ruchu, która jest fizjologicznie uzasadniona. Sygnałem alarmowym jest często również wysięk, do którego dochodzi w obrębie stawu kolanowego, licznie pojawiające się krwiaki oraz wrażenie, że kolano „ucieka” pacjentowi. Schorzenie często prowadzi do urazów ścięgien i więzadeł, niejednokrotnie wiążących się z bardzo silnym, kłującym bólem.

Przeprost kolan – źródła problemu

Choć przeprost kolan jest tłumaczony przede wszystkim jako konsekwencja predyspozycji genetycznych, nie jest to wcale jego jedyna przyczyna. Schorzenie może być też efektem zaniedbań, do których doszło już w dzieciństwie, bo nie zauważono w porę tendencji dziecka do nieprawidłowego układania nóg podczas siadania, biegania oraz chodzenia. Jedną z częściej diagnozowanych przyczyn przeprostu kolan jest także zwiększona ruchomość charakterystyczna dla stawu kolanowego. Winne może być też zbyt duże napięcie mięśni, z którym mamy do czynienia w obrębie ud, a nawet płaskostopie.

Zobacz również  Co to są herpeswirusy HHV-6, HHV-7 I HHV-8 i jak się je zwalcza?

Jak wygląda leczenie przeprostu kolan?

Przy leczeniu przeprostu kolan sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im szybciej zdecydujemy się na leczenie, tym lepsze będą jego rezultaty. Dużą czujność należy zachować zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzą dzieci i ich bezpieczeństwo. Brak odpowiedniej reakcji może sprawić, że przeprost zmieni się w koślawość kolan powodującą ustawianie nóg do środka. Najlepsze rezultaty przynosi, w takim przypadku, fizjoterapia. To właśnie dzięki niej możliwa jest zarówno regeneracja mięśni, jak i ich wzmocnienie, a tym samym – utrzymanie stawu kolanowego we właściwym położeniu.

Jeśli przeprost kolana jest konsekwencją urazu mechanicznego, lekarz koncentruje się przede wszystkim na ocenie, jak bardzo zaawansowane jest uszkodzenie. Niestety, bardzo często okazuje się, że praca pod opieką rehabilitanta nie przynosi w takim przypadku oczekiwanych rezultatów, a najlepszym rozwiązaniem jest operacja chirurgiczna, unieruchomienie stawu kolanowego oraz rehabilitacja.

Czy można mówić o profilaktyce przeprostu kolana?

Przeprost kolana to jeden z tych problemów, którym można i należy zapobiegać. Działania profilaktyczne należy przy tym podejmować już w odniesieniu do małych dzieci, bo schorzenie zwykle daje o sobie znać jako konsekwencja braku troski o zachowanie prawidłowej postawy ciała.

Zobacz również  W czym pomaga żel Altacet?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *