Skip to content

Leczenie i odkażanie ran – popularne preparaty

Kiedy dojdzie do powstania rany bardzo ważnym jest, aby przed nałożeniem opatrunku odpowiednio ją oczyścić oraz zdezynfekować. Co ważne, tego typu zabiegi powinny być wykonywane regularnie, gdyż pozwolą na szybsze jej zagojenie. Zanim jednak do tego dojdzie w pierwszej kolejności powinno się ocenić jak poważna jest rana. Dlaczego to takie ważne? Mianowicie dlatego, że w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja lekarza. Ten artykuł zostanie jednak poświęcony postępowaniu w przypadku ran, które nie wymagają pomocy specjalisty.

Jak prawidłowo oczyścić ranę?

Powierzchnię rany należy dokładnie oczyścić wodą lub solą fizjologiczną. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie chłodnej wody i polewanie nią zranionego miejsca przez około 15 minut. Kiedy wyżej wspomniany zabieg zostanie już wykonany, kolejnym krokiem, jaki należy wykonać jest zdezynfekowanie rany. W tym celu powinno się użyć środka antyseptycznego, który pozwoli na usunięcie wysięku, tkanki martwiczej, a także łuszczącego się naskórka. Przykładem wyżej wspomnianego jest niewątpliwie Bepanthen Plus.

Czym jest środek antyseptyczny?

Środek antyseptyczny, jak wskazany powyżej Bepanthen Plus pozwala na osłabienie bakterii znajdujących się w obrębie powstałej rany na tyle, aby nie zagrażały one bezpieczeństwu organizmu. Ponadto Bepanthen Plus, dzięki zawartości witaminy B5 przyspiesza gojenie rany poprzez regenerację skóry.

Zobacz również  W czym pomaga żel Altacet?

Środki antyseptyczne mogą być stosowane w sytuacjach, kiedy należy oczyścić i zdezynfekować skaleczenie lub ranę. Warto pamiętać jednak o tym, że w przypadku dużych i głębokich ran, nacięć na skórze, które permanentnie krwawią czy tych, które wymagają zszycia, nie należy stosować tego typu preparatów, ale niezwłocznie udać się do lekarza.

Czego nie warto stosować w celu oczyszczania ran?

Od pokoleń panowało przekonanie, że woda utleniona stanowi niezawodny sposób na oczyszczenie oraz odkażenie rany. Jak się jednak okazuje, wbrew powszechnym przekonaniom nie jest ona niestety skutecznym preparatem. Można ją oczywiście stosować przy delikatnych otarciach, niemniej jednak powinniśmy mieć świadomość, że to nie wystarczy i konieczne będzie użycie preparatu typu Bepanthen Plus. Jest to ważne dlatego, że preparat antyseptyczny poradzi sobie również z bakteriami beztlenowymi powodującymi np. tężec, czego nie można przypisać niestety wodzie utlenionej.

Kolejnym przykładem preparatu, który pomimo przekonań wielu osób również nie radzi sobie dobrze w przypadku ran jest spirytus. Oczywiście wykazuje on właściwości bakteriobójcze jednak powinien być stosowany tylko w przypadku nieuszkodzonej powierzchni skóry. Ponadto wykazuje on właściwości drażniące, a co za tym idzie, w kontakcie z raną powoduje u pacjenta ból. W związku z tym faktem najlepszym rozwiązaniem jest preparat antyseptyczny taki jak Bepanthen Plus, gdyż nie podrażnia on dodatkowo skóry, nie przyczynia się do powstawania bólu, a przy tym skutecznie odkaża i goi powstałe rany.

Zobacz również  Herbaty ziołowe – kiedy warto po nie sięgnąć?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *