Skip to content

Herbaty ziołowe – kiedy warto po nie sięgnąć?

Naturalne produkty posiadają wiele pozytywnych właściwości, dzięki którym można w skuteczny i bezpieczny sposób wspomóc pracę wielu narządów organizmu. Niegdyś uważane za przestarzałe babcine metody leczenia, dzisiaj są o wiele bardziej doceniane i bywają ratunkiem w wielu schorzeniach. Herbaty ziołowe – prawie każdy posiada je w swojej szafce domowej. Co skrywają? Które rośliny zamknięte w saszetkach tzw. ekspresówek lub suszu do zaparzania przydają się w bólu brzucha i niestrawności, a po które dobrze jest sięgnąć, gdy doskwierają obrzęki ciała? Pora zajrzeć do sekretów natury.

Na zdrowy układ pokarmowy

Trudno zaprzeczyć, że po herbaty ziołowe https://e-spar.com.pl/kategoria/ziolowe/354 najczęściej sięga się podczas niestrawności i bólów brzucha. Klasyczna mięta lub rumianek są idealne pod każdym względem – można dostać je w każdym markecie i przynoszą odczuwalną ulgę. Przydają się zwłaszcza podczas rodzinnych uroczystości, świąt lub innych okazji, kiedy to stół ugina się pod smakołykami i trudno odmówić sobie kolejnej porcji sałatki lub ciasta. W przewlekłych problemach trawiennych sprawdza się prawoślaz, który działa kojąco na jelita i zmniejsza mało komfortowe dolegliwości, które pojawiają się po posiłkach. Z kolei mniszek lekarski oraz nawłoć wspomagają detoksykację organizmu – dzięki usuwaniu złogów i szkodliwych produktów przemiany materii można poczuć się znacznie lżej i usprawnić pracę układu pokarmowego. Także lukrecja spożywana w formie naparów ziołowych to dobry sposób na poprawę samopoczucia – łagodzi stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego oraz przyczynia się do szybszej regeneracji śluzówki po przebytej chorobie wrzodowej żołądka. Co więcej, działa osłonowo na wątrobę i ma przyjemny smak (lukrecja jest wykorzystywana także jako słodzik).

Zobacz również  Leczenie i odkażanie ran – popularne preparaty

Obrzęki, czyli coś, co szczególnie kobiety powinny mieć pod ręką

Zaokrąglona twarz, niekomfortowe obrzęki kończyn i ogólne uczucie ciężkości ciała – z takimi objawami bardzo często zmagają się panie. To właśnie u kobiet układ hormonalny potrafi namieszać, fundując różnego rodzaju dyskomfort ze strony organizmu. Stale nawracające obrzęki (np. podczas danej fazy cyklu menstruacyjnego lub jako odpowiedź na zaburzenia pracy tarczycy) warto łagodzić naturalnymi metodami. W niwelowaniu tzw. „opuchlizny” pomaga herbata z pokrzywy, która działa moczopędnie i tym samym pomaga wydalić nadmiar wody zatrzymanej w organizmie. Podobne właściwości ma także wspomniany wcześniej mniszek lekarski oraz ziele nawłoci. Przy zaburzeniach pracy układu krążenia (np. żylaki, pajączki i tzw. „ciężkie nogi”) pomaga stosowanie wyciągu z kasztanowca zwyczajnego, który wzmacnia naczynia krwionośne i usprawnia przepływ krwi.

Fitoterapia jest dziedziną, którą warto zgłębić – podstawowa wiedza na temat zastosowania konkretnych ziół może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie i przyczynić się do zniwelowania wielu schorzeń. Co ważne, herbaty ziołowe są znacznie bardziej bezpieczne niż np. tabletki przeciwbólowe. Nierzadko działają również na przyczynę dolegliwości, a nie sam objaw. To wszystko sprawia, że warto wybrać swoje ulubione i regularnie je stosować.

Zobacz również  Zadbaj o swoje włosy po koloryzacji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *