Skip to content

Soki gotowe kontra wyciskane

Jeśli nie dla witamin, to z pewnością dla samego smaku warto sięgać po soki. Owocowe i warzywne powinny na stałe zagościć w codziennej diecie. Bogactwo i dostępność warzyw i owoców sprawiają, że każdy znajdzie kompozycję smakową odpowiednią dla siebie i z pomocą sokowirówki szybko przygotuje odżywczy napój. Soki lepiej przygotować samemu, samodzielnie zrobione nie tylko lepiej smakują, ale są również zdrowsze.

W sklepach, na targu czy w pobliskim warzywniaku przez cały rok możemy zaopatrzyć się w warzywa i owoce. Najlepsze są te sezonowe, dojrzałe i soczyste. Ale i poza sezonem można kupić praktycznie każdy gatunek owoców i warzyw. A warto po nie sięgać. Dostarczają bowiem organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Dietetycy i specjaliści od żywienia zalecają, aby warzywa i owoce znajdowały się w menu zarówno dorosłych, jak i dzieci codziennie. W sklepach znajdziemy również gotowe soki, są one niestety dosładzane i często zawierają dodatkowe konserwanty, czy substancje barwiące, co zdecydowanie obniża ich wartość. Dlatego lepiej włożyć troszkę trudu w samodzielne przygotowanie soku.

Zdrowie w szklance

Warzywa to niezbędny element żywienia człowieka. Za najbardziej wartościowe uważa się te o zielonym zabarwieniu, jak brokuł czy pietruszka. Zaleca się, aby zawsze towarzyszyły do obiadu, również, jako alternatywa dla ziemniaków. Warto również sięgać po nie, jako zdrową przekąskę.  Na przykład zamiast chipsów lepsza do przekąszenia jest marchewka. Nie każdy jednak lubi warzywa w surowej postaci, czy nawet po obróbce termicznej. Świetnym sposobem na wprowadzenie warzyw do codziennej diety są soki warzywne. Wystarczy wybór odpowiedniej sokowirówki i można stworzyć napój o dowolnym smaku i kolorze. Soki warzywne mogą być jednoskładnikowe. Można również mieszać ulubione warzywa, tworząc odżywczy miks warzywny o odpowiednim smaku. Mieszając warzywa można również łagodzić goryczkę, niwelować kwaśny posmak czy nawet zdrowo „dosładzać” napój.  Odpowiednio skomponowany sok warzywny świetnie zastąpi sałatkę przy obiedzie, herbatkę do śniadania czy nawet deser.

Zobacz również  Co warto wiedzieć o wyciskarkach do soków?

Kolorowe drinki

Obok soków warzywnych, świetnym i wartościowym drinkiem, po który warto sięgać na co dzień są soki owocowe. Soki owocowe mają tą przewagę, że smak owoców lubi praktycznie każdy. Owoce są bowiem zazwyczaj słodkie lub kwaskowe. Dzięki temu z chęcią sięgają po nie również dzieci. Soki owocowe świetnie gaszą pragnienie i mogą być podane niemal w każdej sytuacji. Zarówno do śniadania, obiadu, grilla, na urodzinach, pikniku, o poranku na kaca. Podobnie jak w przypadku warzyw, tak i owoce można dowolnie miksować tworząc kolorowe, zdrowe i smaczne drinki.

Mając dobrą sokowirówkę i wyciskarkę do soków Hurom można szybko i z łatwością przygotować smaczny napój sięgając po warzywa czy owoce. Co ważne można je także łączyć i robić soki warzywno-owocowe.  Świetnie komponuje się na przykład seler naciowy z kiwi, marchewka z pomarańczą, czy pietruszka z jabłkiem. Dzięki połączeniu owoców z warzywami otrzymujemy napój nie tylko bogaty w witaminy i minerały, ale także smaczny i pożywny.